Odstúpenie od pracovnej zmluvy

Dobrý deň,
môže zamestnávateľ neakceptovať odstúpenie od pracovnej zmluvy pred nástupom do zamestnania? Hrozia zamestnancovi nejaké sankcie?
Ďakujem

Odpovede na otázku

Dobrý deň,
 
ak ste ešte nenastúpili do zamestnania, do dňa nástupu do práce máte iba pracovnú zmluvu, a Váš pracovný pomer ešte nevznikol. Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v platnom znení vyslovene upravuje v § 46 – Pracovný pomer vzniká odo dňa, ktorý bol dohodnutý v pracovnej zmluve ako deň nástupu do práce. Nie uzatvorením pracovnej zmluvy, ale až týmto dňom vznikne Váš pracovný pomer.
 
V praxi je teda možné, keďže Váš pracovný pomer ešte nevznikol, do dňa nástupu do práce doručiť list tomuto zamestnávateľovi, ku ktorému nechcete nastúpiť, kde mu jednoducho oznámite, že odstupujete od pracovnej zmluvy a na výkon práce nenastúpite. List pošlite doporučene s doručenkou.
 
Ak by aj zamestnávateľ Vaše odstúpenie neakceptoval, a Vy nenastúpite v dohodnutý deň nástupu do práce, v praxi môžete prísť v dohodnutý deň nástupu a hneď skončiť v skúšobnej dobe (ak bola dojednaná) alebo s Vami môže ukončiť pracovný pomer sám zamestnávateľ pre neospravedlnenú absenciu (neprítomnosť) v práci odstúpením (podľa § 19 ods. 2 Zákonníka práce, ak ste na výkon práce nenastúpili) alebo skončením v skúšobnej dobe (ak bola dojednaná a Vy ste na výkon práce nastúpili). Pracovný pomer možno v skúšobnej dobe písomne skončiť kedykoľvek bez uvedenia dôvodu. Po skúšobnej dobe alebo ak skúšobná doba nebola dojednaná je možné ukončiť pracovný pomer zo strany zamestnanca alebo zamestnávateľa len v zmysle ustanovení § 59 a nasl. Zákonníka práce.
 
Odstúpením od pracovnej zmluvy pred nástupom na výkon práce Vám nevznikne v zásade žiadna škoda,
ak už máte uzatvorený nový pracovný pomer, a Váš iný zamestnávateľ za Vás teda aj bude odvádzať odvody, a súčasne, ak nemáte dohodnutú nejakú zmluvnú sankciu za nenastúpenie na výkon do práce alebo náhradu škody, ktorá môže vzniknúť zamestnávateľovi Vašim nenastúpením.
 
Od pracovnej zmluvy je možné odstúpiť aj po vzniku pracovného pomeru v zmysle § 19 Zákonníka práce za situácie, ak ste pri jej podpise konali v omyle, ktorý musel byť zamestnávateľovi známy, a tento omyl sa týka takej okolnosti, že by bez neho k zmluve nedošlo a pracovnú zmluvu by ste nepodpísali.

Za účelom právnej pomoci v individuálnom prípade Vám odporúčame osloviť advokáta alebo Centrum právnej pomoci: http://www.centrumpravnejpomoci.sk/potrebujem-pravnu-pomoc
 
Veríme, že Vám naša odpoveď pomohla a stránke xPravo.eu ostanete verní. Budeme radi, ak nás Vašim lajkom alebo zdieľaním našej stránky http://www.xPravo.eu podporíte aj na sociálnych sieťach.
 
S pozdravom a prianím pekného zvyšku dňa,
Tím xPravo.eu
 

Dôležité

Vážený návštevník, portál Xpravo.eu nie je financovaný zo žiadnych verejných zdrojov, nemá žiadneho sponzora a príjmy z reklamy nepostačujú ani na technickú prevádzku systému, na ktorom stránka beží. Preto Vás úctivo žiadame o trpezlivosť pri čakaní na odpovede. Túto činnosť robíme vo svojom voľnom čase ako nezištnú a dobrovoľnú pomoc ľudom. Nezávisle podporiť nás môžete po kliknutí na tento text.