BSM

Zdravím,dá sa vinat dedičstvo z BSM?zdedil som pozemok,za to som už v manželstve kúpil dom,teraz pri rozvode chce manželka polovicu z domu.

Odpovede na otázku

Dobrý deň,
 
odpoveď na Vašu otázku je potrebné hľadať v ustanoveniach zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v platnom znení.
 
Podľa § 143 Občianskeho zákonníka v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov (ďalej len ako “BSM”) je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva. Výnimkou sú veci získané dedičstvom alebo darom, ako aj veci, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a veci vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov.
 
V zmysle vyššie uvedeného Váš pozemok, ktorý ste zdedili, a to ešte aj pred uzavretím manželstva, nepatril do BSM.
 
Ak ste aj pozemok, ktorý bol vašim výlučným vlastníctvom predali po uzatvorení manželstva, tak peňažné prostriedky, ktoré ste získali za predaj pozemku, sa takisto stali Vašim výlučným vlastníctvom.
 
Píšete, že za peniaze získané za predaný pozemok ste po uzatvorení manželstva kúpili rodinný dom. Ak na kúpu rodinného domu boli použité výlučne tieto peňažné prostriedky, ktorých ste boli výlučným vlastníkom, tak rodinný dom ako taký sa stal vašim výlučným vlastníctvom.
 
Ak ste však rodinný dom nadobudli počas trvania manželstva nielen z týchto prostriedkov, ale aj napr. z príjmov nadobudnutých počas manželstva (viďte § 143 vyššie), tak v takom prípade by sa na tieto prostriedky malo prihliadnuť pri vyporiadaní BSM. Použitie aj spoločných prostriedkov by však nemalo nič zmeniť na vlastníctve už nadobudnutom, avšak podľa § 150 Občianskeho zákonníka pri vyporiadaní BSM je každý z manželov oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti. § 150 Občianskeho zákonníka totiž obsahuje zásady, podľa ktorých sa vždy vykoná vyporiadania BSM.
 
Ak sa s manželkou na vyporiadaní BSM nedohodnete, ste oprávnený podať návrh na vyporiadanie BSM na súd. Ak však do 3 rokov od zániku BSM nedôjde k jeho vyporiadaniu dohodou a ani nebude podaný návrh na súd, platí zákonná domnienka vyporiadania – pokiaľ ide o hnuteľné veci platí, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z BSM pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.
 
Ak sa rozhodnete podniknúť konkrétne právne kroky, podať návrh na vyporiadanie BSM, za účelom právnej pomoci a zastupovania pred súdom Vám odporúčame osloviť advokáta alebo Centrum právnej pomoci: http://www.centrumpravnejpomoci.sk/potrebujem-pravnu-pomoc
 
Veríme, že Vám naša odpoveď pomohla a stránke xPravo.eu ostanete verní. Budeme radi, ak nás Vašim lajkom alebo zdieľaním našej stránky http://www.xPravo.eu podporíte aj na sociálnych sieťach.

S pozdravom a prianím pekného zvyšku dňa,
Tím xPravo.eu
 
 

Dôležité

Vážený návštevník, portál Xpravo.eu nie je financovaný zo žiadnych verejných zdrojov, nemá žiadneho sponzora a príjmy z reklamy nepostačujú ani na technickú prevádzku systému, na ktorom stránka beží. Preto Vás úctivo žiadame o trpezlivosť pri čakaní na odpovede. Túto činnosť robíme vo svojom voľnom čase ako nezištnú a dobrovoľnú pomoc ľudom. Nezávisle podporiť nás môžete po kliknutí na tento text.