Dedenie

Dobrý večer, pred niekoľkými rokmi som nadobudla nehnuteľnosť vo forme pozemku, kde som aj začala stavať RD. Medzi časom som sa vydala za muža, ktorý celý svoj majetok napísal na svojho syna a zobral úver na môj dom na dokončenie finálu. Má ako manžel nárok na moju nehnuteľnosť, v prípade jeho dieťa z predchádzajúceho manželstva? Alebo ako to zariadiť tak, aby jeho dieťa na môj dom nárok nemalo, mali nárok na to len a len moje deti s tým, že by tu mal doživotné právo. Úver bol braný spoločne so založením nehnuteľnosti pred uzavretím manželstva.

Odpovede na otázku

Príjemný dobrý večer,
 
základnú právnu úpravu v oblasti dedenia v slovenskom právnom poriadku je potrebné hľadať najmä v Občianskom zákonníku a Civilnom mimosporovom poriadku.
 
V prípade úmrtia jedného z manželov zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo manželov („BSM“), ktoré sa vyporiada v dedičskom konaní, najmä v súlade s § 195 a nasl. Civilného mimosporového poriadku. Po vyporiadaní majetku patriaceho do BSM patrí do dedičského konania 1.majetok, ktorý patril poručiteľovi a 2. majetok, ktorý paril poručiteľovi z titulu vyporiadania BSM.
 
POZEMOK: Z dostupných informácií, ktoré ste uviedli, vyplýva, že pozemok ste nadobudli pred tým, než ste vstúpili do manželstva. Pozemok bude predmetom dedenia v prípade Vášho úmrtia v celosti.
 
ÚVER a DOM: Píšete, ste si s manželom vzali úver na Váš dom, na jeho dokončenie – z toho však nie je zrejmé, či dom už bol dokončený ešte pred uzavretím manželstva a či nešlo o rozostavanú stavbu. Ak by totiž šlo o rozostavanú stavbu, prichádzali by do úvahy nasledujúc situácie:
 

  • ak Váš manžel nie je vlastníkom nehnuteľnosti ani po vysporiadaní BSM po Vašom úmrtí, dom bude v celosti predmetom dedičského konania po Vás ako poručiteľovi;

 

  • ak však Váš manžel bude spoluvlastníkom domu po vysporiadaní BSM po Vašom úmrtí, jeho spoluvlastnícky podiel nebude predmetom dedičstva. Predmetom dedičstva by v takom prípade nebol celý dom, len Váš spoluvlastnícky podiel. Takáto situácia by mohla nastať, a to s prihliadnutím na rozostavanosť domu pred uzavretím manželstva, či išlo o vec v právnom zmysle slova. Na účely posúdenia tejto otázky je možné vychádzať z judikatúry:

 
Z judikátu Krajského súdu v Banskej Bystrici, spisová značka: 16Co/658/2013:
„Pokiaľ ide o právne posúdenie veci, v danej veci okresný súd dôvodne vychádzal z toho, ak za rozhodujúce považoval zistenie, či v čase uzavretia manželstva účastníkov konania boli na stavbe rodinného domu vybudované prvky dlhodobej životnosti, najmä zvislé a vodorovné konštrukčné prvky, konštrukcia strechy a schodište, príp. väčšina ostatných prvkov, ktoré stavbu charakterizujú ako vec v právnom slova zmysle. Vychádzal z rozhodnutia NS SR sp. zn. 3 Cdo 201/96, ktoré konštatuje, že za okamih, v ktorom sa rozostavaná stavba stáva vecou v zmysle práva spôsobilou byť predmetom právnych vzťahov, pri
rodinnom dome, je pokladaný ten kvalitatívny stav, v ktorom je stavba dobudovaná minimálne do takého štádia, od ktorého počínajúce všetky ďalšie stavebné práce smerujúce len na dokončenie takto druhovo a individuálne už nezameniteľne určenej veci. Dispozičné riešenie prvého nadzemného podlažia je preto len jednou z viacerých okolností, na základe ktorých sa posudzuje vznik veci v zmysle práva.“

Celé znenie: tu
 
Čo sa týka úveru, ak je zabezpečený záložným právom k nehnuteľnosti (domu), do dedičského konania patrí dom v príslušnom pomere zaťažený týmto záložným právom. Ak ste boli spoludlžníkom na tomto úvere, pomerná časť dlhov patrí do dedičského konania ako pasívum.
 
Váš majetok spolu s majetkom, ktorý Vám patrí po vyporiadaní BSM, sa prededí v dedčskom konaní.
 
DEDENIE NEVLASTNÝMI DEŤMI: Ak nezanecháte závet, ktorým by ste časť svojho majetku zanechali nevlastným deťom, tieto nevlastné deti nebudú mať právo na dedičstvo v prvej skupine dedičov.
 
Ak nezanecháte závet, dedí sa podľa zákona. Najmä v zmysle § 473 a nasl. Občianskeho zákonníka:
 
PRVÁ SKUPINA
V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. Do tejto prvej skupiny patria len pokrvné deti alebo osvojené (adoptované) deti.
 
Občiansky zákonník potom ustanovuje, že ak nededí niektoré dieťa, jeho podiel nadobúdajú jeho deti; ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia ich potomci.
 
DRUHÁ SKUPINA
Ak nededia potomci v prvej skupine, dedia osoby v druhej skupine: manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
 
Až v prípade druhej dedičskej skupiny (ak sa nedení podľa prvej) prichádzajú do úvahy aj nevlastné deti, ak žili s Vami najmenej po dob 1 roka pred smrťou v spoločnej domácnosti a starali sa o ňu alebo boli odkázaný na Vás výživou.

Zákon ďalej špecifikuje aj dedenie v tretej a štvrtej skupine. Ak nededí nikto ani v štvrtej skupine dedičstvo pripadne štátu.
 
Na záver doplníme, že rozhodnutie v dedičskom konaní závisí od viacerých okolností – počet oprávnených dedičov, či sa dedičia dohodnú na vyporiadaní, na úhrade dlhov, aký je majetok (pasíva a aktíva) poručiteľa, či dedičstvo nie je predlžené (zosnulý má viac dlhov (pasív) ako aktív (majetku).
 
Veríme, že Vám naša odpoveď pomohla a stránke xPravo.eu ostanete verní. Budeme radi, ak nás Vašim lajkom alebo zdieľaním našej stránky www.xPravo.eu podporíte na facebook-u.
 
S pozdravom a prianím pekného zvyšku dňa,
Tím xPravo.eu
 

Dôležité

Vážený návštevník, portál Xpravo.eu nie je financovaný zo žiadnych verejných zdrojov, nemá žiadneho sponzora a príjmy z reklamy nepostačujú ani na technickú prevádzku systému, na ktorom stránka beží. Preto Vás úctivo žiadame o trpezlivosť pri čakaní na odpovede. Túto činnosť robíme vo svojom voľnom čase ako nezištnú a dobrovoľnú pomoc ľudom. Nezávisle podporiť nás môžete po kliknutí na tento text.