Účtovníctvo – interné predpisy
Interné smernice v oblasti účtovníctva sa dotýkajú najmä tých podnikateľov, ktorí vedú účtovníctvo v sústave podvojného účtovníctva. Povinnosť vypracovať niektoré interné predpisy v oblasti účtovníctva vyplýva z legislatívy priamo, iné sa vypracovať len odporúčajú. Viac sa dozviete v článku na Xpravo.eu.
Účtovníctvo
Povinnosť vypracovať interné predpisy v oblasti účtovníctva vyplýva najmä zo zákona č. 431/2002 o účtovníctve v platnom znení a platných postupov účtovania.
Zákon o účtovníctve upravuje okrem iného aj rozsah, spôsob a preukázateľnosť vedenia účtovníctva určených osôb, ktoré nazýva účtovné jednotky. Účtovníctvo plní tri základné funkcie: dokumentačnú, kontrolnú a informačnú. V tejto súvislosti zákon (nepriamo) ukladá účtovným jednotkám vypracovávať viaceré interné smernice, dokumenty a analytické evidencie. Účtovná dokumentácia je pomerne rozsiahla a závisí od spôsobu účtovania – jednoduché a podvojné účtovníctvo; či od rozsahu a veľkosti účtovnej jednotky – malé, stredné a veľké podniky.
Aké interné smernice a predpisy by mala mať firma v oblasti účtovníctva?
Medzi hlavné dokumenty, ktoré v zmysle zákona o účtovníctve a platných postupov účtovania tvoria účtovnú dokumentáciu, patria najmä nasledovné účtovné dokumenty:
V jednoduchom účtovníctve –> podnikatelia nezapísaní v Obchodnom registri Slovenskej republiky (SZČO; slobodné povolania; občianske združenia; pozemkové spoločenstvá – len ak ich príjmy v minulom roku nepresiahli 200 000,- €; cirkevné a náboženské spoločenstvá) predovšetkým:
- peňažný denník,
- kniha pohľadávok a záväzkov,
- pomocné knihy – inventárna kniha, kniha zásob, kniha pre evidenciu nepriamych daní, kniha mzdovej evidencie, iné knihy – ak je ich vedenie potrebné na vykazovanie účtovníctva.
V podvojnom účtovníctve –> spoločnosti s ručením obmedzeným, akciové spoločnosti, verejné obchodné spoločnosti, komanditné spoločnosti, družstvá…. (podvojné účtovníctvo môžu viesť dobrovoľne aj všetky ostatné subjekty) najmä:
- smernica o systéme vedenia účtovníctva,
- účtovný denník,
- hlavná kniha,
- smernica o spôsobe tvorby a používania rezerv, o tvorbe a účtovaní opravných položiek, o oceňovaní majetku a evidencii záväzkov,
- smernica o evidovaní, obstarávaní, oceňovaní, odpisovaní, vyraďovaní a inventarizácii dlhodobého majetku,
- analytická evidencia stavu a pohybu majetku a záväzkov,
- analytická evidencia rozdielu majetku a záväzkov,
- analytická evidencia nákladov a výnosov,
- analytická evidencia príjmov a výdavkov,
- súvaha,
- výkaz ziskov a strát,
- účtovná závierka,
- účtovná uzávierka,
- interné účtovné dokumenty spojené s vnútroorganizačným účtovníctvom.
Základom podvojného účtovníctva je zaúčtovanie rovnakého účtovného prípadu na dvoch účtoch rámcovej účtovnej osnovy pre podnikateľov.
Sankcie v oblasti účtovníctva ukladá príslušný daňový úrad.
Nielen pri vypracovaní účtovných predpisov sa odporúča využiť pomoc účtovníkov, právnikov alebo iných odborníkov, ktorý vypracujú interné smernice a predpisy “na mieru” pre konkrétnu firmu.