Chybne zaslaná platba – čo robiť?
Poslali ste peniaze na nesprávny účet? Pomýlili ste sa v čísle účtu príjemcu alebo vo výške sumy? Nezúfajte, nižšie sa dozviete ako správne postupovať v takýchto prípadoch!
Chybne zaslaná platba – peniaze ešte “neodišli” z účtu
Ak ste predložili v banke tlačivo platobného príkazu alebo ste zadali platobný príkaz prostredníctvom elektronického bankovníctva, a tento platobný príkaz banka prijala, považuje sa platobný príkaz za prijatý bankou.
Po okamihu, keď banka prijme platobný príkaz, avšak ešte ho nezrealizovala, môže klient v zásade odvolať platobný príkaz :
- najneskôr do konca pracovného dňa, ktorý predchádza dátumu splatnosti platobného príkazu alebo
- najneskôr do konca pracovného dňa, ktorý predchádza dňu, keď majú byť finančné prostriedky odpísané z účtu.
Možnosť odvolania platobného príkazu vychádza zo zákona č. 492/2009 Z. z. o platobných službách v platnom znení. Spôsob a formu odvolania si však klient a banka dohodnú v zmluve, najčastejšie tieto informácie hľadajte vo Všeobecných obchodných podmienkach tej ktorej banky v časti odvolanie platobného príkazu.
Po lehote splatnosti alebo po dni dohodnutom ako deň odpísania platobných prostriedkov z účtu možno platobný príkaz odvolať iba na základe dohody s bankou, pričom ak by šlo o inkaso, vyžaduje sa aj súhlas príjemcu. Takáto dohoda môže byť obsiahnutá v rámcovej zmluve s klientom. Rámcovou zmluvou sú zväčša aj Všeobecné obchodné podmienky banky.
Každá banka môže mať v rámcovej zmluve s klientom dohodnuté aj poplatky za odvolanie platobného príkazu. Súčasťou Všeobecných obchodných podmienok banky je zväčša aj cenník, kde sa dozviete výšku poplatku za odvolanie platobného príkazu.
Chybne zaslaná platba – platobný príkaz už bol zrealizovaný
Ak banka platobný príkaz už zrealizovala, platobná operácia sa stáva neodvolateľnou. Nejde však o neriešiteľnú situáciu.
Podľa toho, či chybu vo vzťahu k zrealizovanej platbe urobil klient alebo banka, môže sa klient domáhať peňažných prostriedkov nasledovne:
1. Chyba na strane klienta
Ak ste urobili chybu, a poslali peniaze na zlý účet, alebo vo vyššej sume než ste chceli, a peniaze Vám už boli odpísané z účtu, riešenie nájdete v zákone č. 483/2001 Z. z. o bankách.
Príjemca, ktorému boli pripísané peniaze na účet z dôvodu Vašej chyby sa neoprávnene obohatil. Váš postup by mal byť nasledovný:
- V banke neoprávneného príjemcu požiadate o sprostredkovanie vrátenia úhrady. Banky majú na tento úkon tlačivá, v ktorých v zmysle zákona vyhlásite, že v dôsledku chyby ste utrpeli majetkovú ujmu, ktorá spočíva v prevode a pripísaní Vám patriacich prostriedkov na účet klienta a na vymáhanie vzniknutého bezdôvodného obohatenia sú nevyhnutné údaje na identifikáciu klienta a jeho účtu, na ktorý boli pripísané prostriedky v dôsledku Vašej chyby,
- Banka písomne upozorní klienta o Vašej písomnej žiadosti a vyzve ho na vrátenie/spätný prevod pripísaných peňažných prostriedkov, a to do 7 kalendárnych dní,
- Ak klient, ktorý sa bezdôvodne obohatil nevráti prostriedky do 7 kalendárnych dní, banka Vám poskytne údaje na identifikáciu tohto klienta, údaje o čísle jeho účtu a údaje o platobnej operácii a Vám neostane nič iné, len si to priamo od klienta vymáhať.
Každá banka môže mať dohodnuté poplatky za sprostredkovanie vrátenia úhrady. Súčasťou Všeobecných obchodných podmienok banky je zväčša aj cenník, kde sa dozviete výšku poplatku za sprostredkovanie vrátenia úhrady.
2. Chyba na strane banky
Ak ide o neautorizovanú platobnú operáciu:
Klient má nárok na nápravu zo strany banky, ak svoju banku najneskôr do 13 mesiacov odo dňa odpísania finančných prostriedkov informoval, že zistil neautorizovanú alebo chybne vykonanú platobnú operáciu.
Neautorizovaná platobná operácia je zjednodušene taká platobná operácia, na ktorej vykonanie klient neudelil súhlas dohodnutým spôsobom – môže to byť z dôvodu napr. krádeže platobnej karty a jej použitia “zlodejom” alebo napr. z dôvodu technickej chyby na strane banky, atď..
Ak banka po prešetrení zistí, že bola vykonaná neautorizovaná alebo chybne vykonaná platobná operácia, je povinná o.i. okamžite vrátiť klientovi sumu neautorizovanej platobnej operácie.
Klient znáša v zásade tieto straty:
- stratu až do 100 eur, ktorá súvisí so všetkými neautorizovanými platobnými operáciami a ktorá je spôsobená použitím strateného alebo odcudzeného platobného prostriedku (t. j. platobnou kartou) neoprávnenou osobou v dôsledku nedbanlivosti klienta.
- všetky straty, ak boli zapríčinené jeho podvodným konaním alebo nesplnením jeho povinností v dôsledku jeho hrubej nedbanlivosti.
Klient neznáša nijaké straty najmä od okamihu oznámenia straty, zneužitia, či neautorizovaného použitia platobného prostriedku (t. j. platobnej karty), okrem prípadov, keď konal podvodným spôsobom.
Ak ide o autorizovanú platobnú operáciu:
Klient má nárok na vrátenie finančných prostriedkov od banky aj v prípade autorizovanej platobnej operácie vykonanej na základe platobného príkazu predloženého príjemcom alebo prostredníctvom príjemcu (t. j. napr. SEPA inkaso), ak:
- v čase udelenia súhlasu s vykonaním platobnej operácie nebola určená konkrétna suma platobnej operácie;
- suma platobnej operácie presahuje sumu, ktorú by mohol platiteľ odôvodnene očakávať vzhľadom na jeho zvyčajné predchádzajúce výdavky, podmienky a okolnosti súvisiace s platobnou operáciou.
Klient môže požiadať o vrátenie prostriedkov v lehote 8 týždňov odo dňa odpísania finančných prostriedkov z účtu.
Do 10 pracovných dní od prijatia žiadosti banka vráti celú sumu platobnej operácie alebo predloží odôvodnenie odmietnutia vrátenia.
Rámcová zmluva (t. j. aj Všeobecné obchodné podmienky), môže obsahovať aj iné podmienky, kedy sa banka dohodne na vrátení finančných prostriedkov napr. ak ide o inkaso alebo o platby nízkej hodnoty.
Zdroj: Zákon č. 492/2009 Z. z. o platobných službách v platnom znení a Zákon č. 483/2001 Z. z. o bankách.