Povinnosti snúbencov pred uzavretím manželstva
S rozhodnutím uzavrieť manželstvo spája zákon viaceré práva a povinnosti snúbencov. V článku Vám prinášame prehľad najdôležitejších informácií o povinnostiach, ktoré je potrebné splniť na to, aby bolo platne uzavreté manželstvo z pohľadu slovenskej právnej úpravy.
Ustanovenie § 1 ods. 1 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej ako „Zákon o rodine“) definuje manželstvo nasledovne:
„Manželstvo je zväzok muža a ženy, ktorý vzniká na základe ich dobrovoľného a slobodného rozhodnutia uzavrieť manželstvo po splnení podmienok ustanovených týmto zákonom.“
Povinnosti snúbencov PRED UZAVRETÍM MANŽELSTVA
Snúbencami sú, v zmysle § 1 ods. 3 Zákona o rodine, muž a žena, ktorí chcú spolu uzavrieť manželstvo. V zmysle tohto ustanovenia majú snúbenci vopred poznať navzájom svoje charakterové vlastnosti a svoj zdravotný stav.
Účel manželstva vyjadruje § 1 ods. 2 Zákona o rodine: Účelom manželstva je vytvoriť harmonické a trvalé životné spoločenstvo, ktoré zabezpečí riadnu výchovu detí. V súlade s § 1 ods. 1 Zákona o rodine musí byť rozhodnutie snúbencov uzavrieť manželstvo slobodné a dobrovoľné.
1. Najmenej 7 dní pred uzavretím manželstva je potrebné ísť na matriku; cudzinci najmenej 14 dní vopred
Ak sa muž a žena rozhodnú uzavrieť manželstvo, ich prvé kroky vedú na príslušnú matriku. Na matriku si musia pripraviť zákonom vyžadované doklady.
Príslušná matrika je tá matrika, v obvode ktorej sa má uzavrieť manželstvo, v súlade s § 11 zákona č. 154/1994 Z. z. o matrikách v znení neskorších predpisov (ďalej ako „Zákon o matrikách“).
Pri civilnom sobáši –> je to spravidla matrika, v obvode ktorej má jeden zo snúbencov trvalý pobyt (pokiaľ nebolo uzavretie manželstva príslušnou matrikou povolené v obvode inej matriky alebo kdekoľvek inde).
Pri cirkevnom sobáši–> je to spravidla matrika, v obvode ktorej je orgán registrovanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti, pred ktorým sa má uzavrieť manželstvo.
Príklad: Ak má snúbenec trvalý pobyt v Bratislave a snúbenica v Košiciach, pri civilnom sobáši je príslušná matrika v Bratislave alebo v Košiciach. Ak chcú mať snúbenci sobáš inde, musia požiadať matriku v Bratislave alebo v Košiciach o povolenie uzavrieť manželstvo inde. Ak by títo snúbenci chceli mať cirkevný sobáš, príslušná matrika by bola tá, v obvode ktorej je fara /kostol, pred ktorým sa má uzavrieť manželstvo.
Zoznam matrík tvorí Prílohu č. 1 Zákona o matrikách: Zoznam matrík
V zmysle § 27 Zákona o matrikách snúbenci na matrike:
1.1. predložia nasledovné doklady:
Občan Slovenskej republiky s trvalým pobytom v SR predloží:
- rodný list,
- platný občiansky preukaz,
- ak je jeden zo snúbencov vdovec alebo vdova, predloží aj úmrtný list zomretého manžela, prípadne aj sobášny list zaniknutého manželstva,
- ak je jeden zo snúbencov rozvedený, predloží aj právoplatný rozsudok o rozvode manželstva,
- ak jeden zo snúbencov uzavrel v minulosti neplatné manželstvo, predloží aj právoplatný rozsudok o vyhlásení manželstva za neplatné,
- ak je jeden zo snúbencov neplnoletá osoba staršia ako 16 rokov alebo osoba, ktorej spôsobilosť na právne úkony je obmedzená, predloží aj právoplatné rozhodnutie súdu o povolení uzavrieť manželstvo.
V drvivej väčšine prípadov preto bude snúbencom postačovať rodný list a platný občiansky preukaz.
Identitu je možné preukázať aj elektronicky občianskym preukazom s elektronickým čipom. Rodný list a úmrtný list (ak je jeden zo snúbencov vdovec) nie je potrebné predkladať, ak je matričný úrad pripojený na informačný systém elektronická matrika a ten obsahuje takýto doklad ako elektronický úradný dokument.
Občan Slovenskej republiky s trvalým pobytom v cudzine predloží:
- rodný list,
- doklad totožnosti – postačí platný občiansky preukaz,
- doklad o štátnom občianstve – napríklad platný cestovný pas SR,
- potvrdenie o pobyte – vydané príslušným úradom cudzieho štátu,
- doklad o rodnom čísle – preukáže sa napríklad slovenským rodným listom alebo osvedčením o rodnom čísle, v súlade s § 6 ods. 1 zákona č. 301/1995 Z. z. o rodnom čísle v znení neskorších predpisov,
- ak je jeden zo snúbencov vdovec alebo vdova, predloží aj úmrtný list zomretého manžela, prípadne aj sobášny list zaniknutého manželstva,
- ak je jeden zo snúbencov rozvedený, predloží aj právoplatný rozsudok o rozvode manželstva,
- ak jeden zo snúbencov uzavrel v minulosti neplatné manželstvo, predloží aj právoplatný rozsudok o vyhlásení manželstva za neplatné,
- ak je jeden zo snúbencov neplnoletá osoba staršia ako 16 rokov alebo osoba, ktorej spôsobilosť na právne úkony je obmedzená, predloží aj právoplatné rozhodnutie súdu o povolení uzavrieť manželstvo.
Pozor: Verejné listiny vydané orgánmi v zahraničí sa predkladajú s príslušným overením v závislosti od krajiny ich vystavenia – s priložením Apostily alebo superlegalizované alebo aj bez overenia. Pre viac informácií viďte článok: https://xpravo.eu/dolozka-apostille-kedy-sa-vyzaduje-kde-ju-vybavit/ Súčasne tieto listiny musia byť úradne preložené do slovenčiny (výnimkou sú české listiny, kde sa preklad do slovenčiny nevyžaduje).
Cudzinec predloží najmenej 14 dní vopred:
- rodný list,
- doklad o osobnom stave, nie starší ako 6 mesiacov (t.j. či ide o slobodného, rozvedeného alebo ovdoveného snúbenca),
- doklad o pobyte,
- doklad o štátnom občianstve,
- ak je jeden zo snúbencov vdovec alebo vdova, predloží aj úmrtný list zomretého manžela, alebo inú verejnú listinu potvrdzujúcu, že manželstvo zaniklo,
- ak je jeden zo snúbencov rozvedený, predloží aj právoplatný rozsudok o rozvode manželstva alebo inú verejnú listinu potvrdzujúcu, že manželstvo je právoplatne rozvedené,
- doklad, ktorým možno preukázať totožnosť,
- ak je jeden zo snúbencov neplnoletá osoba staršia ako 16 rokov alebo osoba, ktorej spôsobilosť na právne úkony je obmedzená, predloží aj právoplatné rozhodnutie súdu o povolení uzavrieť manželstvo.
1.2. vyplnia príslušné tlačivo – Žiadosť o uzavretie manželstva.
2. V prípade cirkevného sobáša pred uzavretím manželstva snúbenci súčasne:
2.1 doručia Žiadosť o uzavretie manželstva z matriky príslušnému orgánu registrovanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti
Ak chcú mať snúbenci cirkevný sobáš, potvrdené tlačivo Žiadosti o uzavretie manželstva im matrika vydá a oni ho doručia príslušnému orgánu registrovanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti v zmysle zákona č. 308/1991 Zb. o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností v znení neskorších predpisov, pred ktorou chcú uzavrieť manželstvo. Túto povinnosť snúbencov upravuje § 27 ods. 5 Zákona o matrikách.
Predpisy príslušnej cirkvi môžu stanovovať snúbencom ďalšie povinnosti a povinné doklady, ktoré sú snúbenci povinní predložiť orgánom tejto cirkvi ako podmienku uzavretia manželstva. Napríklad Rímskokatolícka cirkev v Slovenskej republike vyžaduje spravidla aj
- krstné listy snúbencov
- ak chcú snúbenci uzavrieť manželstvo mimo fary, kde majú snúbenci trvalý pobyt, tak aj licenciu vydanú na fare jedného zo snúbencov,
- predmanželskú prípravu
- prípadne ďalšie dokumenty a povolenia v prípade, ak napríklad jeden zo snúbencov nie je pokrstený (pre viac informácií pozri najmä Kódex kánonického práva, Štvrtá kniha, Posväcovacia úloha cirkvi, I. časť Sviatosti, VII. titul Manželstvo, Kán 1055 a nasl.)
Sobáš – UZAVRETIE MANŽELSTVA
- že im nie sú známe okolnosti vylučujúce uzavretie manželstva a že poznajú svoj zdravotný stav, v súlade s § 6 ods. 2 Zákona o rodine,
- aké priezvisko budú používať – či budú mať priezvisko jedného z nich ako spoločné priezvisko, alebo si ponechajú svoje priezviská alebo budú mať priezvisko jedného z nich a jeden z nich si zároveň ako druhé priezvisko v poradí ponechá svoje doterajšie priezvisko, v zmysle § 6 ods. 3 Zákona o rodine.
Či už cirkevný sobáš alebo civilný sobáš, v oboch prípadoch sa o uzavretí manželstva vyhotoví zápisnica.
Civilný sobáš
Cirkevný sobáš
Uzavretie manželstva v zahraničí
Okolnosti vylučujúce uzavretie manželstva upravuje predovšetkým § 9 a nasl. Zákona o rodine.
Zákon o rodine v tejto súvislosti rozlišuje:
- neplatné manželstvo – takéto manželstvo sa považuje za neuzavreté, v zmysle § 16 Zákona o rodine. Napríklad nie je možné uzatvoriť manželstvo so ženatým mužom alebo s vydatou ženou, medzi predkami a potomkami a medzi súrodencami (to platí aj o príbuzenstve založenom osvojením), s maloletým (výnimkou je povolene súdu uzavrieť manželstvo maloletému staršiemu ako 16 rokov), s osobou pozbavenou spôsobilosti na právne úkony bez povolania súdu, s osobou postihnutou duševnou poruchou, ktorá by mala za následok obmedzenie spôsobilosti na právne úkony, bez povolenia súdu. Neplatné je manželstvo aj v prípade, ak vyhlásenie o uzavretí manželstva nebolo urobené slobodne, vážne, určito a zrozumiteľne. Podrobnosti upravuje § 9 a nasl. Zákona o rodine.
- platné manželstvo, ktoré zaniklo – platne uzavreté manželstvo zaniká smrťou jedného z manželov alebo vyhlásením jedného z manželov za mŕtveho alebo rozvodom,
- manželstvo nulitné, ktoré nevzniklo vôbec (nevyhlasuje sa za neplatné, pretože podľa práva nevzniklo vôbec) – Zákon o rodine v § 17 upravuje prípady, kedy manželstvo nevzniká vôbec. Napríklad v prípade, ak bolo vynútené násilím alebo ho urobila maloletá osoba mladšia ako 16 rokov, alebo bolo urobené pred cirkvou alebo náboženskou spoločnosťou, ktorá nie je registrovaná podľa osobitného predpisu, a tak ďalej. Podrobnosti upravuje Zákon o rodine.
Povinnosti novomanželov po svadbe nájdete aj v článku na Xprávu.eu:
Povinnosti novomanželov po uzavretí manželstva
Užitočné odkazy:
- Zákon č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
- Zákon č. 154/1994 Z. z. o matrikách v znení neskorších predpisov
- Elektronická matrika – Informácie
- Register prekladateľov na stránke Ministerstva spravodlivosti SR
- Osobitná matrika – Informácie na stránke Ministerstva vnútra SR
- Migračné informačné centrum IOM – Manželstvo občana SR s cudzincom
- Cezhraničné sobáše v EÚ – Informácie na stránke Európskej únie