Vzor plnomocenstva na zastupovanie vo vzťahu k účtu v banke
Vzor plnomocenstva na zastupovanie vo vzťahu k účtu v banke je možné využiť v prípade, ak chce osoba splnomocniť inú osobu na nakladanie s jej účtom v banke. Či už ide o hotovostný výber alebo o zrušenie účtu, ak to má urobiť za majiteľa účtu iná osoba, potrebuje plnomocenstvo.
Vzor plnomocenstva musí spĺňať všeobecné náležitosti plnomocenstva
Akékoľvek plnomocenstvo na zastupovanie musí spĺňať všeobecné náležitosti plnomocenstva v zmysle § 31 a nasl. zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov. Z plnomocenstva musí byť zrejmé:
- kto ho udeľuje (identifikácia splnomocniteľa)
- komu sa plnomocenstvo udeľuje (identifikácia splnomocnenca)
- aké úkony môže splnomocnenec za splnomocniteľa vykonať (rozsah splnomocnencovho oprávnenia konať za splnomocniteľa)
- dátum a podpis splnomocniteľa.
Viac informácií o tom, ako napísať plnomocenstvo, nájdete aj v článku na Xprávo.eu tu:
Ako napísať plnomocenstvo
Dôležité vo vzťahu k plnomocenstvu na nakladanie s účtom v banke je to, že ak majiteľ účtu udelí inej osobe generálne plnomocenstvo, to nemusí banka akceptovať. Často sú totiž v týchto plnomocenstvách označených ako generálne plnomocenstvo v obsahu vymenované úkony a inštitúcie, voči ktorým môže splnomocnenec konať za splnomocniteľa, pričom vo vzťahu k banke je tam len disponovanie/nakladanie s prostriedkami a konanie voči peňažným ústavom. Z hľadiska právnej istoty však takéto plnomocenstvo nemusí byť dostačujúce, nakoľko z neho nemusí byť zrejmé, či majiteľ účtu pod pojmom nakladanie s prostriedkami mal na mysli aj napríklad vydanie platobnej karty, prístup do internet bankingu, hotovostné výbery v neobmedzenom rozsahu a podobne. Preto sa odporúča udelenie plnomocenstva so špecifikovaním úkonov týkajúcich sa nakladania s účtom.
Vzor plnomocenstva na zastupovanie vo vzťahu k účtu v banke musí majiteľ účtu podpísať s úradne overeným podpisom
Plnomocenstvo, ktoré majiteľ účtu nepodpíše s úradne overeným podpisom, banka odmietne. Povinnosť vyžadovať úradne overený podpis majiteľa účtu na plnomocenstve ukladajú banke právne predpisy (najmä zákon č. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v časti týkajúcej sa overenia identifikácie klienta).
Jednou z možností je aj udelenie oprávnenia inej osobe priamo v banke, tzv. zriadením podpisového vzoru
Priamo v banke je možné k účtu určiť takzvané oprávnené osoby a určiť im aj rozsah oprávnenia nakladať s účtom. Často sa to nazýva ako zriadenie podpisového vzoru iným osobám k účtu v banke. Pre viac informácií o udelení oprávnení k účtu iným osobám je možné obrátiť sa priamo na banku, ktorá majiteľovi účtu vedie účet.
Vzor plnomocenstva na nakladanie s účtom
Vzor plnomocenstva na zastupovanie vo vzťahu k účtu v banke je možné stiahnuť si nižšie vo formáte word. Vzor plnomocenstva je však potrebné si upraviť a doplniť údaje konkrétneho majiteľa účtu (splnomocniteľa), konkrétneho splnomocnenca, čísla účtu v tvare IBAN, a upraviť rozsah úkonov, na ktoré má byť splnomocnenec oprávnený, a tak ďalej, podľa obsahu plnomocenstva.
Časti vzoru označené ako [doplniť] je potrebné doplniť podľa obsahu a konkrétnych okolností udeľovaného plnomocenstva.
Náš vzor sa týka zastupovania splnomocniteľa fyzickej osoby a konania za splnomocniteľa pri úkonoch týkajúcich sa účtu v banke vo vzore plnomocenstva špecifikovaných.
V prípade, ak si plnomocenstvo neviete pripraviť, je možné obrátiť sa aj na advokáta alebo notára. Zoznam advokátov nájdete na stránke Slovenskej advokátskej komory: Zoznam advokátov_SAK. Zoznam notárov nájdete na stráne Notárskej komory Slovenskej republiky: Zoznam notárskych úradov